Profilaktyka

Profilaktyka jest jednym z najważniejszych działów stomatologii. Systematyczne wizyty kontrolne pozwolą zachować wspaniały uśmiech przez całe życie i oszczędzić niepotrzebnego stresu związanego z poważnym interwencjami dentystycznymi. Dwa razy do roku powinniśmy odwiedzić dentystę i sprawdzić stan naszej jamy ustnej.

W trakcie takiej wizyty oprócz wykluczenia próchnicy lekarz skontroluje również poprawność mycia zębów i udzieli wielu cennych porad.

Działania profilaktyczne obejmują:

  • systematyczne przeglądy u stomatologa (co 6 miesięcy)
  • lakierowanie zębów lakierem fluorowym
  • lakowanie

Profesjonalne czyszczenie:

  • scaling
  • piaskowanie
  • wskazówki dotyczące żywienia
  • instruktaż higieny jamy ustnej obejmujący wybór odpowiedniej szczoteczki, preparatów oraz nici dentystycznych.

Lakierowanie

Na czym polega zabieg lakierowania?
Jest to najpopularniejszy zabieg profilaktyczny. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i zmniejsza ich podatność na próchnicę. 

Jak często należy powtarzać zabieg?
U osób ze skłonnościami do próchnicy, co 3 miesiące.Fluoryzację zaleca się powtarzać 2 razy w roku. Zabieg ten powinien być poprzedzony dokładnym oczyszczeniem zębów ze złogów, osadu i kamienia

Scaling

Na czym polega zabieg scalingu?
Usuwanie kamienia następuje przy użyciu aparatu ultradźwiękowego. Kamień pod wpływem, drgającej końcówki odpada od powierzchni zębów.

Dla kogo?
Dla osób, które pragną pozbyć się płytki bakteryjnej, która tworzy na zębach kamień.

Piaskowanie

Na czym polega zabieg piaskowania?
Osad po kawie, papierosach czy herbacie usuwany jest przez specjalny proszek wydmuchiwany pod ciśnieniem na powierzchnię zębów. Pozwala to na ich bardzo dokładnie oczyszczenie. Po piaskowaniu zęby są polerowane pastami o różnej gradacji, co zapobiega ponownemu odkładaniu się osadu.

Dla kogo?
Dla osób, które chcą pozbyć się przebarwień, osadu znajdującego się na zębach. Zabieg jest bezbolesny. Polecany dla osób, które palą papierosy oraz spożywają kawę, herbatę oraz produkty wpływające na zmianę barwy zębów.

Lakowanie

Na czym polega zabieg lakowania?
Podczas lakowania bruzdy zęba pokrywamy zwykle rzadkim kompozytowym płynem, który wnika w szczeliny zęba i zabezpiecza je przed wnikaniem bakterii i próchnicą. Lakujemy zęby zaraz po ich wyrośnięciu. 

Dla kogo?
Polecamy ten zabieg szczególnie u dzieci, które miały próchnicę w zębach mlecznych i nie opanowały wystarczająco techniki mycia zębów. Rezygnujemy z lakowania u dzieci, które nie miały próchnicy i dobrze opanowały mycie oraz przestrzegają diety niskocukrowej.